NAPIŠTE NÁM | ARCHIV | GALERIE | KUDY K NÁM | SPONZOŘI | NABÍDKY |

AKTUÁLNĚ


17. 03. 2016 ZMĚNA ČÍSLA BANKOVNÍHO ÚČTU

Sírius, příspěvková organizace oznamuje, že od 1.3.2016 došlo ke změně poskytovatele bankovních služeb, a tedy i změně čísla bankovního účtu, nyní vedeného ho u UniCredit Bank Czech Republic, a.s.

Číslo účtu: 2112515104
Kód banky: 2700


15. 03. 2016 Sírius, příspěvková organizace je certifikovaným pracovištěm Bazální stimulace

Dne 15. 3. 2016 proběhla v domově supervize péče v konceptu Bazální stimulace. Supervizi vedla PhDr. Karolína Friedlová, ředitelka a jednatelka společnosti INSTITUT Bazální stimulace® s.r.o., certifikovaná lektorka, supervizorka a odborný garant vzdělávacích programů.

Koncept Bazální stimulace je pedagogicko-ošetřovatelský koncept, který se orientuje na všechny oblasti lidských potřeb. Koncept poskytuje vhodné podněty pro psychomotorický vývoj člověka, stimuluje vnímání, komunikaci a hybnost. Nejdůležitější myšlenkou v konceptu BS je individualizace péče a umožnění prožití života lidí s těžkými změnami v oblasti vnímání a pohybu v nejvyšší možné kvalitě. Koncept nabízí možnosti uspořádat životní podmínky lidí s těžkým postižením tak, aby byl podporován jejich vývoj. Cílem je, aby se tito lidé cítili dobře a byla podporována jejich samostatnost.
Slova autora konceptu Prof. Dr. Andrease Fröhlicha: “Hledáme řešení, která vyhovují lidem se sníženou úrovní chápání. To, co se dennodenně děje s nimi a kolem nich, jim musí být srozumitelné, tedy jasně strukturované, nekomplikované. Tento princip platí pro veškeré úkony, doteky a nutné ošetřovatelské manipulace, stejně jako pro podobu konkrétních mezilidských kontaktů. Bazální stimulace znamená jít společnou cestou pečujících, terapeutů, pedagogů, klienta a jeho rodiny.“
…PhDr. Karolína Friedlová

Na základě úspěšně proběhlé supervize za splnění všech podmínek byl k 30. 3. 2016 vystaven certifikát pracoviště Bazální stimulace.

Foto v galerii


08. 01. 2016 Mikulášská nadílka a vánoce v Síriu

Studenti Střední zdravotnické školy Opava, příspěvkové organizace, se rozhodli, že dětem z domova Sírius nadělí nevšední Mikulášské odpoledne. Mladí lidé, kteří se na školní praxi poprvé setkávají s lidmi s těžkým mentálním a tělesným postižením, se rozhodli uspořádat Mikulášskou nadílku spojenou se zpíváním koled. V domově se tak sešlo velké množství čertů a andělů, hrálo se a zpívalo. Děti byly doslova nadšené.
Na školní praxi se studenti učí jak s našimi uživateli komunikovat, jakou podporu jim poskytnout a brát je jako své partnery. A když se tohle naučí, mohou šířit povědomí, že je život s nimi zajímavý a stojí za tu námahu se jim věnovat. Mnozí z nich se do Síria vracejí jako dobrovolníci, bez kterých by se nám nedařilo účastnit se běžných aktivit života mimo domov.
Studenti se navíc rozhodli uspořádat školní sbírku na nákup vánočních dárků a dárky jít společně nakoupit.
Podařilo se jim vybrat takovou částku, za kterou jsme si mohli dovolit koupit dárky, které si běžně nemůžeme dovolit. Je to jako doma, taky nejde kupovat drahé dárky jen tak, když si děti vzpomenou. My jsme k tomu měli nádhernou příležitost - vánoce a dárky jsme byli nakoupit spolu, tedy děti se studenty. S peněženkou plnou peněz jsme v obchodním centru jezdili nahoru a dolů a nakupovali. Podařilo se nám nakoupit ozvučené hračky, hračky, které reprodukují říkanky a které taky motivují k pohybu ruky. Myslím, že to byl pro studenty nevšední zážitek, jak jsme se prodírali s vozíky mezi regály a vybírali to nejlepší, a hlavně jsme nakoupili za jedno dopoledne vše na jednom místě. Po obchodním centru jsme se pohybovali s využitím výtahu, nebyl pro nás problém jezdit z patra do patra, výběr jsme nijak neošidili. Peníze jsme utratili do poslední koruny. Doma pak zbývalo dárečky zabalit a dát je pod vánoční stromeček.
Dárečky udělaly velikou radost, protože jejich barevnost a zvuky jsou pro děti zábavné, motivující a i pro děti, jejichž postižení je smyslové, jsou tyto nové zvuky a barvy zajímavé a vnímají je právě zbytky svých smyslů.
Já osobně jsem ráda, že se mezi mladými lidmi v dnešní době našlo tolik solidarity, empatie a chuti udělat něco hodně jiného a věřte, že pro naše děti fakt užitečného.

Uživatelé i pracovníci všem aktivním studentům děkují.

Foto v galerii


24. 11. 2015 Opavští strážníci označili další invalidní vozíky

Městská policie pokračuje ve značení invalidních vozíků i na podzim. Hned dvě středy po sobě vyjeli strážníci do tělocvičny Základní a praktické školy na ulici Slezského odboje v Opavě, kde označili dvě desítky invalidních vozíků nejen pro žáky této školy, ale také příspěvkové organizaci Sírius, která je domovem pro osoby se zdravotním postižením.
První kompenzační pomůcky Městská policie Opava označila v září tohoto roku. Vlastní evidence a značení invalidních vozíků je prováděno stejným způsobem jako u jízdních kol. Na rámu jsou umístěny informační nálepky, jež upozorňují na skutečnost, že jsou předměty chráněny syntetickou DNA. V případě jejich odcizení jsou pak lépe dohledatelné.

polar.cz/zpravy/opavsko/opava/19266/straznici-oznacili-dna-dalsi-invalidni-voziky

Foto v galerii


31. 08. 2015 II. Párty se sousedy

Už už to vypadalo, že se letos zahradní párty konat nebude. Vše se však dalo do pohybu a všichni si užili příjemně strávené odpoledne.
Prázdniny se rozeběhly velmi rychlým tempem. Každý z nás se vydal na svou prázdninovou cestu, někdo na dlouho očekávanou dovolenou, jiní začali podnikat výlety a bláznivé nápady s dětmi. Tyhle prázdniny totiž byly mimořádně povedené.
No a v tom všem prázdninovém řádění a shonu se nám povedlo naplánovat i prázdninovou párty pro sousedy. Po loňských kladných ohlasech jsme si říkali, že by bylo škoda párty nezopakovat a vytvořit tak tradici.
Letos jsme to pojali v námořnickém stylu. Co to znamenalo? Připravit hry pro malé námořníky. Vázání uzlů, přetahování lana, lovení pokladů, to bylo spíše za odměnu. Lovit si z truhly plné diamantů a vzácných kamenů mohly děti po splnění několika málo úkolů.
Kuchařky v domově připravily k obědu dětem i personálu, co jiného v tento den, než mořského živočicha. Výzdoba zahrady v námořním stylu se náramně povedla. Zajistili jsme pohoštění, tak, aby bylo z čeho jíst a pít, a nesměla chybět ani hudba pro dobrou náladu.
Takže úkol zněl jasně! Zjistit co máme z loňska, co nemáme, to dokoupíme, uvaříme, upečeme a zhotovíme. Každý se s chutí zapojil. Úkoly nejen týkající se jídla a pití, ale i přípravy zahrady, vyčistit bazén, postavit párty stan, zajistit vodu na mytí rukou, vodu na pití, připravit gril, lavičky a stoly, nafouknout skákací hrad. Děti v bytech pekly slané i sladké dobroty, batikovaly si trika, každý přiložil ruku k dílu. Zbývalo převrátit skříně vzhůru nohama a najít pruhované triko. Párty mohla začít.
Úderem 15 hodiny začaly kuchařky vábit sousedy svým zpěvem a dobrou náladou. Za nedlouho se začali první sousedé objevovat na zahradě. Nejeden soused přinesl něco na zub. Děti, které přišly na návštěvu, spolu s dětmi domova řádily v bazénu. Skákací hrad byl také v obležení. To vše za krásného počasí, které snad ani nemohlo být lepší. Zábava se rozjela na plné obrátky, špekáčky se pekly, jídla bylo dost pro každého a vztahy se navazovaly, prohlubovaly. Hudba hrála jako o život, chvíli jedna kapela a chvíli naše Star Vláďa, prostě bylo fajn. Mnoho příchozích ještě mělo zájem prohlédnout si bydlení našich uživatelů, s radostí jsme je domovem provedli.

Z tak vydařené párty jsme měli radost všichni a dlouho se o ní ještě bude mluvit, minimálně do doby než začneme připravovat další. Hned na konto této úspěšné akce totiž vznikl nápad uspořádat…………… a to už se nechte překvapit, nebude to dlouho trvat!

Moc děkujeme všem sousedům za účast, a také za finanční příspěvky do námořní kasičky.

Foto v galerii


<< novější starší >>
 
© 746 01 Opava, Mánesova 7 tel. 553711803, 553623173 usp.manesovaopava@centrum.cz