Sírius, příspěvková organizace poskytuje dvě pobytové sociální službu v devíti středicích na území Opavy a Velkých Hoštic. Ředitelství organizace dočasně sídlí v jednom ze středisek pobytové sociální služby na Mánesově ulici v Opavě.
Posláním služby domovy pro osoby se zdravotním postižením je poskytovat celoroční pobytovou sociální službu dětem, mládeži a dospělým s těžkým mentálním a kombinovaným zdravotním postižením. K uživatelům a jejich rodinám přistupujeme s lidskostí a respektem. Garantujeme podporu a péči podle jejich skutečných potřeb. Uživatele a jejich rodiny podporujeme v řešení nepříznivé sociální situace směřující k životu mimo pobytovou sociální službu.
Posláním služby chráněné bydlení v Opavě a Velkých Hošticích je poskytovat dospělým lidem s mentálním a kombinovaným postižením takovou podporu jakou potřebují k tomu, aby mohli bydlet v běžných domácnostech, a individuálně je podporovat v rozhodování ve všech oblastech jejich života.
Financování organizace je vícezdrojové – ze státního rozpočtu kapitoly 313, dotace zřizovatele, úhrady zdravotních pojišťoven, čerpání prostředků EU (Úřad práce, projekty).
Dalším finančním zdrojem jsou úhrady uživatelů, za poskytnuté ubytování a služby. Děti si ubytování ze zákona nehradí a u dětí s nařízenou ústavní výchovou je úhrada za stravu stanovena v souladu se zákony většinou jen ve výši přídavků na dítě. Právě proto se stále potýkáme s nedostatkem finanční prostředků. Pomocí jsou nám finanční sponzorské dary, které využíváme na zlepšení života uživatelů, zejména dětí.
Cílem našich pobytových služeb je přiblížit se co nejvíce domácímu prostředí a umožnit dětem a mládeži život co nejvíce podobný životu v rodině. To obnáší poskytovat jim více, než jen garantované sociální služby např. zabezpečit technické pomůcky pro péči, výchovu a vzdělávání. Také ozdravné pobyty, pobyt u moře, lázeňské pobyty, poznávací výlety, hipoterapii a podobně. To vše se nedá financovat jinak, než z finančních darů, které nám darují štědří sponzoři.
„Respekt + Spolupráce + Podpora + Řešení = Kvalita“
Princip normality je vyjádřením toho, co je v životě člověka normální a na co má každý člověk – i člověk s postižením právo: zachování rytmu běžného dne a týdne, oddělení sféry práce (vzdělávání) od sféry bydlení a volného času, prožívání běžného ročního rytmu, respektování vývojové fáze člověka, respektování vlastních přání, potřeba rozhodnutí a nárok na uznání, akceptování života ve světě obou pohlaví, dostupnost běžného životního standardu jako základní předpoklad pro samostatný život, život v běžných životních podmínkách.
Alternativní a augmentativní komunikace umožňuje osobám s postižením dorozumět se s okolím a rozhodovat o svém životě.
Velmi důležitá je svoboda vlastních projevů osob s postižením a respektující přístup podporujících osob. V každé změně v životě člověka, který využívá služby, je personál připraven podpořit jej vhodným způsobem a zajistit bezpečné zvládnutí situace.
Základem práce týmu zaměstnanců je vzájemná týmová spolupráce mezi pracovníky v sociálních službách, sociálními pracovníky a zdravotnickými pracovníky. Součástí týmu jsou také externí spolupracovníci.